itmore 2016-07-05

Jednolity Plik Kontrolny – ważna zmiana dla małych i średnich firm korzystających z systemów ERP i programów księgowych

Z dniem 1 stycznia 2017 roku obowiązkiem stanie się rozliczanie z organami podatkowymi drogą elektroniczną przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ustalony został wzór JPK – Jednolitego Pliku Kontrolnego, który będzie generowany przez programy księgowe i systemy ERP.

Duże przedsiębiorstwa rozliczają się poprzez JPK już od 1 lipca 2016 roku. Małe i średnie firmy otrzymały odpowiednio długie Vacato Legis, aby zdążyły wprowadzić wszelkie niezbędne zmiany. Średnie i małe przedsiębiorstwa mają obowiązek comiesięcznego przesyłania pliku JPK_VAT od 1 stycznia 2017 roku, natomiast Mikro Firmy od 1 stycznia 2018 roku. W przypadku szybszego przejścia na rozliczanie poprzez JPK nie będzie on dotyczył okresów uprzednio rozliczonych, a jedynie tych, które czekają na rozliczenie.

Ważne jest, aby archiwizować dane księgowe zgodnie ze stanem przesłanego JPK. W przypadku kontroli stan faktyczny musi pokrywać się ze stanem przesłanego pliku.

W kwestiach technicznych wartym nadmienienia jest fakt, że pliki JPK są zabezpieczone w odpowiedni sposób przed przesłaniem błędnych danych. Bezpośrednio przed przesłaniem plik testowany jest pod kątem spójności, dokładności i kompletności ksiąg i deklaracji podatkowych.

Co ważne JPK będzie tworzony osobno w każdym stosowanym systemie księgowym czy oprogramowaniu. Początkowo pliki kontrolne miały zawierać informacje o stosowanym oprogramowaniu w celach statystycznych, jednak docelowo zrezygnowano z tej statystyki.

Więcej informacji dotyczących zagadnień czysto księgowych można zaczerpnąć w pliku z odpowiedziami na najważniejsze pytania przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Warto także przyjrzeć się informacjom ogólnym udostępnionym przez Ministerstwo Finansów.

Instrukcja eksportu pliku JPK w systemie Comarch ERP Optima

Back to top