itmore 2020-03-31

31.03. Światowy Dzień Backupu

31. marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu (ang. World Backup Day). Jest to doskonała okazja do zweryfikowania, czy i jak dbamy o nasze dane (dokumenty, maile, zdjęcia etc.), które gromadzimy na komputerach, serwerach i urządzeniach mobilnych. Jeżeli robicie kopie zapasowe – sprawdźcie, czy można je przywrócić w dowolnym momencie. Jeżeli ich nie robicie – najwyższy czas zacząć robić backup!

Co to jest backup?

Każdy z nas ma komputer oraz telefon i codziennie gromadzi na nich różnego rodzaju dokumenty, zdjęcia czy kontakty. Wielu z was ma firmę, a w niej sieć, komputery i serwery, na których zapisane są mega, giga lub terabajty danych dotyczących działalności przedsiębiorstwa. Backup to zapasowa kopia tych danych, dzięki której możemy je odtworzyć w przypadku ich utraty.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty danych?

W dzisiejszych czasach ryzyko utraty danych jest bardzo duże, z uwagi na mnogość zagrożeń czyhających głównie w internecie, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Cyberprzestępczość rozwija się tak samo szybko jak technologia. Najczęstsze przyczyny utraty danych to:

 

Wirusy i złośliwe oprogramowanie. Aktualnie wirusy na świecie atakują co kilkanaście sekund, powodując ogromne straty. Ostatnio bardzo popularne są wirusy szyfrujące dane i żądania okupu opiewające na zawrotne kwoty. Z każdej strony atakują nas też złośliwe oprogramowania wykradające nasze dane bankowe i czyszczące konta. Dobrym zabezpieczeniem jest oczywiście oprogramowanie antywirusowe, które jest w stanie wyłapać większość ataków, ale nie zawsze chroni nas w stu procentach. Dlatego na wypadek wirusa, który może zrobić spustoszenie w naszym komputerze czy na serwerze, warto mieć backup, z którego te dane da się przywrócić.

 

Ludzki błąd. Każdy z nas ma prawo popełniać błędy i one są nieuniknione. Zazwyczaj to człowiek jest najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa, dlatego tak ważna jest edukacja naszych bliskich oraz pracowników, żeby tych błędów jak najmniej popełniali. Może to zrobić nasze dziecko, któremu damy do zabawy telefon lub tablet, a ono niechcący coś skasuje, naciśnie lub co gorsze zaleje go coca colą. Może to być nasz pracownik, który przez nieostrożność otworzy załącznik do maila lub kliknie coś w internecie, a tym samym uruchomi złośliwe oprogramowanie lub wpuści do sieci wirusa. Dlatego niezwykle ważna jest ludzka świadomość na temat aktualnych zagrożeń, aby tych błędów unikać. I dlatego ważne jest posiadanie kopii zapasowej, aby na wypadek utraty danych w wyniku błędu, móc te dane odzyskać.

 

Szkodliwe działanie osób trzecich. Pod tym zagadnieniem kryje się kilka różnych opcji. Może to być haker, który włamie się do naszej sieci i z mniej lub bardziej wiadomych przyczyn, wykradnie, zaszyfruje lub skasuje nasze firmowe dane. Może to być złodziej, który ukradnie nam telefon w zatłoczonym autobusie lub komputer, nie daj boże z samochodem. A może to być nasz pracownik, który z dnia na dzień rzuci pracę i odchodząc wyczyści swój komputer ze wszystkich danych, które się na nim znajdowały. Nie zawsze i przed wszystkim jesteśmy w stanie się zabezpieczyć, ale za pomocą backupu możemy zminimalizować straty.

 

Awaria sprzętu. To też się zdarza i to stosunkowo często. Nawet jeśli mamy nowy, wysokiej klasy i wydawałoby się niezawodny sprzęt. Tak jak człowiek może popełnić błąd, tak sprzęt może się po prostu zepsuć i odmówić współpracy. Dlatego warto mieć w firmie zapasowy sprzęt i zapasową kopię danych, aby nasza firma mogła działać bez przerwy i aby uniknąć strat finansowych spowodowanych przestojem.

 

Siła wyższa. To najtragiczniejsza przyczyna utraty danych, na którą nie mamy absolutnie żadnego wpływu. Są to takie przypadki jak: pęknięta rura u sąsiadów na górze zalewająca nam totalnie mieszkanie czy firmę i wszystkie znajdujące się tam sprzęty; pożar, po którym nie zostaje nam kompletnie nic; huragan, który niszczy budynek naszej firmy lub uderzenie pioruna, który pali wszystko co jest wpięte do sieci energetycznej. W takim przypadku jedynym sposobem odzyskania danych jest backup i to zewnętrzny, czyli przechowywany w innym miejscu, np. w chmurze. Z uwagi na to zagrożenie, warto jest robić backup hybrydowy.

 

Jak się robi backup?

Backup najlepiej robić automatycznie za pomocą licencjonowanego programu do robienia bezpiecznych kopii zapasowych danych. Rozwiązań na rynku jest bardzo dużo, a o dobór właściwego rozwiązania najlepiej zapytać firmę informatyczną, która jest dystrybutorem tego typu rozwiązań. Specjalista IT doradzi nam i wdroży najlepsze rozwiązanie dla naszej firmy. Dobre oprogramowanie do backupu powinno posiadać:

– bezpieczny storage, czyli zaszyfrowany, najlepiej wysokiej klasy algorytmem szyfrującym. Ważne jest, aby dane były szyfrowane zanim opuszczą pierwotną lokalizację lub urządzenie.

– redundancję, która ochroni Twoją firmę przed skutkami awarii serwera. Najprostsza konfiguracja RAID to RAID 1 i RAID 5 – co oznacza, że awaria jednego z dysków nie wpływa negatywnie na pracę samego urządzenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest RAID 6 lub RAID 10 – w ten sposób można pracować pomimo awarii większej ilości dysków

– kompleksowe działanie – tu mamy na myśli kilka rzeczy: backup zarówno na poziomie plików jak i obrazów dysku; zabezpieczenie plików, folderów, urządzeń końcowych, skrzynek pocztowych, serwerów fizycznych (MS Exchange, bazy danych, MS System State, lokalizacje sieciowe) oraz środowisk wirtualnych (maszyny i hosty Hyper-V lub VMware)

– możliwość szybkiego przywracania – to bardzo istotne, aby zbackup’owane dane mogły być prosto i szybko przywrócone z kopii zapasowej

– centralne zarządzanie – rozwiązanie powinno umożliwiać centralne i zdalne zarządzanie wszystkimi procesami tworzenia kopii zapasowych. Dzięki temu można w pełni kontrolować backupy w firmie, szybko określić zasady tworzenia kopii zapasowych (od pojedynczych komputerów po całe grupy urządzeń) i monitorować wszystkie procesy na bieżąco. A w przypadku awarii, można zdalnie przywrócić dane lub odtworzyć krytyczne systemy.

 

Jak już mamy odpowiednie oprogramowanie do backupu, trzeba wybrać miejsce, do którego on się będzie robił, najlepiej gdyby to były dwie niezależne lokalizacje. Może to być urządzenie typu qnap z odpowiednią ilością dysków o odpowiedniej pojemności albo bezpieczna chmura. Jeśli będzie to jedno i drugie, wówczas będziemy wykonywali jeden z najbezpieczniejszych backupów, backup hybrydowy.

 

Czy trzeba robić backup?

 

W branży IT mówi się, że ludzie dzielą się na tych co robią backupy i na tych co będą je robić. Jeśli należysz do tych drugich, to Światowy Dzień Backupu jest dobrą okazją do zmian na lepsze i wdrożenia rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Lepiej, żebyś się zmobilizował teraz, zanim zmobilizuje Cię utrata danych, bo ta raczej nie obędzie się bez strat.

Back to top