itmore 2016-05-06

Adresy typu catch-all w Google – Routing poczty a Spam

Często piszemy wiadomości mailowe w pośpiechu. Niejednokrotnie po wysłaniu wiadomości otrzymujemy wiadomość zwrotną, przekazującą nam informacje o nieudanej próbie dostarczenia wiadomości. Po chwilowej analizie odkrywamy najczęściej, że przyczyną jest literówka w adresie nadawcy.

Google zauważył, że świat przyspiesza, a przez to literówki trafiają się coraz częściej. Wprowadził więc do swojej usługi Gmail bardzo przydatne narzędzie – adres typu catch-all. Narzędzie to pozwala na wychwytywanie wszystkich wiadomości, które docelowo powinny znaleźć się na wskazanej przez nas skrzynce pocztowej – wiadomości z literówkami, błędami w nazwiskach czy nawet wiadomości wysyłane na nieistniejące konta mailowe we wskazanej domenie.

Niestety wszystko ma swoje dobre i złe strony. O ile jest to wspaniałe rozwiązanie dla firm posiadających pocztę ze swoją domeną w serwisie Gmail i zabezpiecza przed utratą ważnych wiadomości, o tyle sprowadza się to też do niebezpieczeństwa otrzymywania wiadomości niechcianych.

Pseudo-firmy zajmujące się mailingami wirusowymi mają różne metody zdobywania odbiorców. W momencie wykrycia, że domena nie zwraca błędu przy wysłaniu maila do losowego odbiorcy możemy wpaść w istną spamową pułapkę. Skrzynka zostaje zalana serią wiadomości wysyłanych na adresy, które fizycznie nie istnieją, powodując niejednokrotnie przepełnienie konta pocztowego.

Jeśli przypadkiem domena zostanie zaatakowana w taki sposób istnieją dwa rozwiązania problemu – wyłączenie routingu wiadomości lub przekierowanie niechcianych wiadomości na inne konto. Aby tego dokonać należy zalogować się w serwisie Google na konto administratora, wybrać w panelu kartę “Aplikacje”, a następnie zakładkę “Gmail”. Klikając na “Ustawienia użytkownika” na samym dole mamy możliwość zmiany domyślnego adresu, na który będą trafiać przekierowane wiadomości lub całkowitego wyłączenia routingu wiadomości.

Po zastosowaniu tego zabiegu skrzynka pocztowa powinna zostać uwolniona od gromadzących się dotychczas wiadomości niechcianych.

Back to top