itmore 2017-02-07

Aktualizacja systemu do Windows 10 za darmo – to nadal możliwe!

Oficjalna data zakończenia darmowej aktualizacji Windows 7, 8 i 8.1 do Windows 10 podana przez Microsoft jest już dawno za nami. Mimo tego okazuje się, że nadal można zaktualizować system całkowicie za darmo z wykorzystaniem posiadanego klucza instalacyjnego starszego systemu.

Aby zainstalować system Windows 10 musimy posiadać jedynie klucz instalacyjny starszego systemu (Windows 7, 8 lub 8.1). Klucz powinien znajdować się na naklejce licencyjnej obudowy komputera. Jeśli nie można odczytać klucza z naklejki licencyjnej można taki klucz podejrzeć bezpośrednio w systemie. W tym celu wymagane jest zainstalowanie aplikacji WinkeyFinder, która pozwoli na podejrzenie klucza systemu Windows.

Aktualizacja z poziomu systemu

W celu uruchomienia procesu aktualizacji systemu do Windows 10 należy zainstalować aplikację Media Creation Tool, po czym uruchomić aplikację w trybie administratora. Z dostępnych opcji należy uruchomić funkcję „Uaktualnij ten komputer teraz”. Kolejne etapy to potwierdzenie warunków umowy Microsoft i wpisanie posiadanego klucza produktu. Po aktywowaniu klucza instalator zacznie pobierać pliki instalacyjne i przygotowywać aktualizację systemu do Windows 10. Czas pobierania zależy od prędkości łącza internetowego i może wynieść od kilku do kilkudziesięciu minut.

Instalacja na komputerze bez zainstalowanego systemu

(z użyciem klucza Windows 7, 8 lub 8.1)

W tym przypadku trzeba najpierw posłużyć się innym komputerem i na nim przygotować odpowiedni nośnik instalacyjny. Przy uruchamianiu aplikacji Media Creation Tool wybieramy opcję stworzenia nośnika bootowalnego (DVD lub USB). Po utworzeniu nośnika włączamy na komputerze docelowym rozruch z płyty lub pendrive’a (w zależności od utworzonego nośnika) i czekamy na uruchomienie instalatora. Następnie procedura jest identyczna jak w przypadku instalacji z poziomu systemu – zatwierdzamy umowę i wprowadzamy klucz produktu Po aktywacji nastąpi instalacja systemu Windows 10.

Back to top