itmore 2016-05-24

Bezpieczeństwo danych – Disaster Recovery Plan

Wszędzie tam, gdzie gromadzone są dane istnieje ryzyko ich utraty. Nie ważne jest wtedy, czy utracimy dostęp do bazy klientów, produktów czy adresów – każda strata ciągnie za sobą negatywne konsekwencje. Aby ustrzec się utraty danych lub zniwelować ją do minimum należy wprowadzić odpowiedni system backupu danych.

Backup danych to po prostu zapasowe centrum danych nazywane DRC. Aby w maksymalnym stopniu chronić zgromadzone dane należy opracować plan, wedle którego dane będą gromadzone i przechowywane, a w razie awarii przywracane.

Plan taki nazywamy w skrócie DRP. Zakłada on wszystkie czynności, które podejmujemy w celu utworzenia kopii zapasowej danych oraz sposobu ich późniejszego odzyskiwania w razie awarii. Posiadając dobrze skonstruowany plan backupowy zabezpieczamy wszystkie dane nie tylko przed przypadkowym skasowaniem, ale także przed ich uszkodzeniem, zainfekowaniem czy zniszczeniem.

Tworząc kopię bazy danych należy pamiętać, aby tworzyć nie tylko kopię lokalną. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług RaaS. Kopia bazy danych jest wtedy utrzymywana w chmurze obliczeniowej, oczywiście odpowiednio zabezpieczona. Backup danych w chmurze pozwala nam na odtworzenie bazy w przypadku wystąpienia nieprzewidywalnych wydarzeń – na przykład klęski żywiołowe. W przypadku wystąpienia powodzi lub pożaru może dojść do uszkodzenia bazy danych oraz jej lokalnej kopii. Pozostaje natomiast nietknięta kopia zapasowa bazy danych utworzona w chmurze.

Tworząc DRP należy wziąć pod uwagę także całkowity czas odzyskiwania danych (RTO). Jest to całkowity czas trwania procesu odzyskiwania utraconych danych od momentu ich utraty do momentu odzyskania całkowitej funkcjonalnosci. Czas ten zależy od kilku czynników – poziom skomplikowania bazy danych, ilość rekordów ale przede wszystkim założony maksymalny czas utraty danych (RPO).

Tworząc backup raz na miesiąc maksymalny czas utraty danych to miesiąc, tworząc kopię co godzinę maksymalny czas utraty danych spada do godziny. Ważne jest, aby znaleźć idealny punkt, dzięki któremu RTO i RPO spotkają się w połowie drogi dając optymalną częstotliwość tworzenia kopii i szybkie jej odtworzenie.

Po stworzeniu dobrego DRP dane są zawsze bezpieczne i nie grozi ich utrata, a co ważniejsze – ich przywracanie w razie awarii przebiega szybko i sprawnie ograniczając do minimum straty lub przestój przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej ?

Back to top