itmore 2019-11-26

Black Friday to dzień okazji również dla cyberprzestępców

Już w najbliższy piątek 29.11. cały świat ogarnie gorączka zakupów, bo jak co roku w ostatni piątek listopada, wiele sklepów ogłosi specjalne rabaty z okazji Black Friday. Ten dzień jest również ulubionym dniem cyberprzestępców, gdyż szaleństwo zakupowe i okazje cenowe usypiają czujność wielu kupujących.

W dzisiejszych czasach na co dzień czyha na nas wiele niebezpieczeństw i pułapek w internecie, więc w takie dni jak Black Friday powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby nie dać się okraść cyberprzestępcom. Najważniejsza jest świadomość zagrożeń i znajomość ich metod działania oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie.

Na co trzeba uważać w sieci?

Niewątpliwie w ten dzień zaleje nas fala emaili z promocjami i reklam sklepów oferujących niesamowite okazje oraz produkty w wyjątkowo niskich cenach. Dobrze jest posiadać licencjonowany program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem lub zwyczajnie nie pozwoli nam zrobić fałszywego kroku. Niemniej jednak nie wszyscy takie oprogramowanie posiadają, jak również nie jest to 100% gwarancją bezpieczeństwa. Jak zawsze, niezbędna jest nasza czujność i rozsądek.


Nie wolno otwierać załączników z maili niewiadomego pochodzenia, zwłaszcza jeśli mają nietypowe rozszerzenie. Jedną z popularnych metod cyberprzestępców jest wysyłanie faktury za rzekome zakupy w załączeniu, która w rzeczywistości jest źródłem wirusa. Należy robić zakupy w sprawdzonych i zaufanych sklepach internetowych, albo nieznany nam sklep dokladnie wcześniej sprawdzić. W internecie bez problemu znajdziemy dane rejestrowe firmy czy opinie klientów. Nie dajcie się złapać na super promocje w sklepach, o których istnieniu nigdy wcześniej nie słyszeliście, i na których temat nie ma nic w internecie, bo może się okazać, że to nie przypadek, one po prostu wcześniej nie istniały, powstały właśnie na tą okazję. Sprawdźcie, czy strona jest bezpieczna i posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL, czyli zaczyna się od https:// lub kłódki. Jeśli traficie na stronę stworzoną przez cyberprzestępców i dokonacie na niej zakupów podając dane swojej karty lub logowania do banku, stracicie pieniądze. To samo dotyczy aplikacji, należy pobierać tylko te sprawdzone i ze sprawdzonych źródeł, czyli np. z Google Play.


Inną popularną metodą cyberprzestępców, jest wysyłanie smsów z informacją o konieczności dopłaty brakującej kwoty do zakupów bądź przesyłki. Wysłany w wiadomości link kieruje do fałszywej strony płatności, która ma za zadanie wykraść nasze dane do konta bankowego.


Jak nie dać się okraść w sieci?

Ważne jest również aby podczas robienia zakupów korzystać z bezpiecznych sieci i połączeń. Otwarte sieci wi-fi są furtką dla cyberprzestępców, którzy przechwytują ruch, nawet jeśli kupujecie w bezpiecznych i sprawdzonych sklepach internetowych. W takiej sytuacji można skorzystać z połączenia VPN. Dobrą praktyką jest też dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania i transakcji finansowych. Nawet jeśli ktoś przechwyci Twoje dane do logowania, będzie potrzebował również dostępu do Twojego emaila czy telefonu. Przy tej okazji należy również wspomnieć o bezpiecznych hasłach. Do każdego konta powinniśmy mieć inne hasło, które powinno być unikalną kombinacją dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Wiadomo, że takich haseł nie sposób zapamiętać, ale od czego są aplikacje?


Reasumując, zakupy w Black Friday powinny być frajdą, więc pamiętaj, że jeśli promocja jest zbyt piękna, aby była prawdziwa, to jest duże prawdopodobieństwo, że prawdziwa nie jest.

Back to top