Menu
en

Google Workspace – co to jest ?

Co to jest Google Workspace i dla kogo jest przeznaczony ? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Google Workspace to dostępny w chmurze zestaw aplikacji do użytku firmowego. Co wchodzi w skład takiego pakietu? Najważniejsze narzędzia, jakie można tu znaleźć to: poczta dla firm czyli Gmail, przestrzeń dyskowa w chmurze, programy biurowe oraz aplikacje do komunikacji Chat i Meet.

Plany i subskrypcje

Usługa Google Workspace dostępna jest w czterech planach subskrypcyjnych – Business Starter, Business Standard, Business Plus oraz Enterprise. Ceny pakietów zaczynają się już od około 20 zł miesięcznie na użytkownika. Co ważne, usługa została zaprojektowana w taki sposób, aby łatwo było ją skalować. Dzięki temu każda firma – niezależnie od wielkości – znajdzie tu plan, który najlepiej będzie odpowiadał jej aktualnym potrzebom. Niezależnie od wybranego planu mamy dostęp do wszystkich narzędzi pakietu Google Workspace, różnice w pakietach pojawiają się w dostępnej przestrzeni dyskowej lub ilości uczestników spotkań wideo. Szczegółowe porównanie pakietów można znaleźć na tej stronie.

Profesjonalna poczta dla firm

Jednym z najważniejszych narzędzi wchodzących w skład pakietu Google Workspace jest Gmail, w swojej profesjonalnej, biznesowej odsłonie. Poczta ta jest rozbudowana w stosunku do wersji dostępnej dla użytkowników prywatnych. Podstawowa różnica jest taka, że Gmail dla firm daje możliwość utworzenia adresów email we własnej domenie np. imięnazwisko@nazwafirmy.pl. Każde konto ma również możliwość ustawienia nawet 30 aliasów. Dzięki temu można stworzyć kilka adresów mailowych, które będzie obsługiwała ta sama osoba. Gmail dla firm został wyposażony również w niezwykle skuteczny filtr antyspamowy oraz dodatkowe zabezpieczenia przeciwko cyberatakom.

Aplikacje pakietu biurowego

Google Workspace daje też dostęp do szeregu biurowych aplikacji. Wśród nich możemy wyróżnić

  • Dokumenty Google – program do tworzenia i edycji plików tekstowych.
  • Arkusze Google – program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych.
  • Prezentacje Google – narzędzie umożliwiające przygotowanie prezentacji.
  • Formularze Google – program do tworzenia ankiet oraz segregowania pozyskanych danych.
  • Witryny Google – aplikacja służąca do tworzenia i publikowania stron internetowych.

Wszystkie te programy działają w chmurze. Nie trzeba instalować ich na komputerach. Wszystkie potrzebne pliki można otworzyć z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu również na smartfonie czy tablecie. Jest to bardzo wygodne rozwiązane w przypadku kiedy w obecnych czasach pracujemy z różnych miejsc na całym świecie.

Przestrzeń dyskowa Cloud

W zależności od pakietu, Google Workspace udostępnia każdemu użytkownikowi od 30 GB do 5 TB miejsca na dysku. Co więcej, korzystający z pakietu Enterprise mogą poprosić o zwiększenie tej przestrzeni, co najwygodniej zrobić za pośrednictwem krajowego partnera Google Cloud. Na dysku można przechowywać oczywiście dowolny rodzaj plików, a nie tylko te, które powstały przy użyciu aplikacji od Google.

Narzędzia do komunikacji

Google Workspace wspiera też komunikację między członkami zespołu. Wszelkie narzędzia wchodzące w skład pakietu są ze sobą powiązane. Przykładowo, po stworzeniu pliku, w kilka chwil możesz udostępnić go innym członkom zespołu i powiadomić ich o tym za pomocą emaila. Dokumenty mogą być edytowane w tym samym czasie przez kilka osób. Dzięki temu zespół może wspólnie pracować nad jednym plikiem, nawet jeśli jego członkowie są od siebie oddaleni o dziesiątki czy setki kilometrów. Bezpośrednią komunikację ułatwiają zaś takie narzędzia jak Google Chat oraz Google Meet. Chat to komunikator tekstowy, zaś Meet to narzędzie służące do organizacji spotkań online. Program ten jest zintegrowany z Gmailem, Chatem i kalendarzem. Umożliwia tworzenie konferencji nawet dla 250 osób.

Bezpieczeństwo

Przy wyborze narzędzi wykorzystywanych w firmie zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dokumentów, danych i korespondencji. Inżynierowie Google cały czas dbają o skuteczne zabezpieczenie swoich usług i ochronę danych klientów. Zresztą nie trzeba wierzyć im na słowo. Bezpieczeństwo chmury Google potwierdzają niezależne certyfikaty, takie jak ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, SOC 3 oraz FedRAMP.

Dla kogo przeznaczony jest Google Workspace?

Google Workspace skierowany jest do każdej firmy niezależnie od ich wielkości czy etapu rozwoju. Jest to kompletny pakiet programów, który pomoże im w rozwoju swojego biznesu poprzez wykorzystanie potencjału, jaki daje praca w chmurze.