itmore 2017-02-24

Certyfikaty SSL dla stron internetowych

Certyfikat SSL jest elementem niezbędnym do zachowania bezpieczeństwa na stronie www. Szyfrowane połączenie zapewnia ochronę i poufność wrażliwych danych wpisywanych przez użytkowników jak na przykład loginy, hasła, dane kontaktowe. Certyfikat sprawia także, że osoby odwiedzające stronę nabierają do niej zaufania.

Jak rozpoznać szyfrowaną stronę?

Szyfrowanie na stronie jest widoczne gołym okiem. Przede wszystkim adres strony rozpoczyna się od https:// zamiast http://. Dodatkowo po lewej stronie adresu można zauważyć odpowiednie komunikaty.

Brak szyfrowania

Certyfikat SSL DV / OV

Certyfikat SSL EV

Typy certyfikatów

Certyfikaty SSL dla stron WWW występują w wielu wariantach różniących się od siebie zastosowaniem, oferowanymi możliwościami a także ceną.

 

Domain Validation (DV) – podstawowy certyfikat potwierdzający autentyczność domeny. Zapewnia ochronę w obrębie jednej domeny. Główne przeznaczenie to blogi, fora i niewielkie sklepy internetowe. Koszt takiego certyfikatu oscyluje w granicach ok. 130 zł brutto na rok.

Organization Validation (OV) – certyfikat potwierdzający autentyczność domeny oraz jej właściciela. Najlepszy dla dużych sklepów, serwisów z płatnościami on-line lub stron, na których dokonuje się rezerwacji lub zakupów wymagających podania danych teleadresowych. Utrzymanie certyfikatu OV to koszt około 450zł brutto rocznie.

Extended Validation (EV) – najwyższy poziom zabezpieczenia SSL, który można stosować w obrębie domeny a także subdomen. Poświadcza on autentyczność domeny, jej właściciela a także wyświetla nazwę właściciela na zielonym tle w pasku adresu przeglądarki. Stosowany najczęściej przez branże finansowe i strony świadczące usługi związane z płatnościami. Ceny tego certyfikatu zaczynają się od ok. 500 zł brutto na rok.

Chcesz wykupić certyfikat SSL

Dlaczego warto zainstalować certyfikat na stronie?

Istnieje kilka powodów, dla których warto zakupić certyfikat dla domeny internetowej. Niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej, lecz wszystkie mają duże znaczenie dla domeny w sieci.

Bezpieczeństwo i ochrona przed phishingiem

Szyfrowanie domeny znacznie poprawia bezpieczeństwo odwiedzającego, budzi jego zaufanie, a także ustrzega przed niekontrolowanym wyciekiem wrażliwych danych (np. loginy i hasła). Dodatkowo certyfikat pozwala ustrzec się od ataków phishingowych (podszywanie się pod stronę www).

Wpływ na pozycję w wyszukiwarkach

Analizy potwierdzają, że certyfikat na stronie ma wpływ na pozycję w najpopularniejszych wyszukiwarkach. Brak posiadania certyfikatu może nawet zepchnąć z rankingu stronę, która miała wypracowaną pozycję.

Wpływ na wyświetlanie domeny w przeglądarkach

Obecnie przeglądarki już informują, że strona www nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL. W niedalekiej przyszłości zasady bezpieczeństwa mają zostać zaostrzone a wyszukiwarki będą alarmowały przed otwarciem strony nie zabezpieczonej certyfikatem.

Niezawodność certyfikatów

SSL daje stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa, gdyż od początku wprowadzenia nie udało się jeszcze nikomu złamać klucza zabezpieczeń i przechwycić jakichkolwiek danych.

Prostota wdrożenia

Instalacja certyfikatu SSL jest prosta do wykonania, a jako użytkownik końcowy możemy zlecić instalację administratorowi hostingu, na którym znajduje się nasza domena. Natomiast jeśli posiadamy dostęp do panelu administratorskiego dokonujemy instalacji poprzez wklejenie wygenerowanego klucza w odpowiednim formularzu.

Gdzie kupić certyfikat SSL?

Certyfikat można nabyć u dostawcy usług hostingowych, rejestratora domeny lub w firmie zewnętrznej. Najczęściej wybierani dostawcy certyfikatów SSL to: Nazwa.pl, Home, OVH, Certum, LH.pl i Gigaone.

Back to top