itmore 2016-06-30

Hybrydowe IT – optymalizacja pracy dzięki nowoczesnym technologiom

Słowo hybryda kojarzone do tej pory głównie z motoryzacją, znalazło niedawno zastosowanie również w branży informatycznej. To nowatorskie podejście mające swój początek w Stanach Zjednoczonych, dotarło też do Polski. Czym zatem jest hybrydowe IT? Może zacznijmy od definicji. Według Wikipedii, hybryda to połączenie w jeden układ współdziałający, rozwiązań pozornie ze sobą niewspółgrających, które wcześniej funkcjonowały osobno. Według Technopedii, hybrydowe IT to technika, dzięki której przedsiębiorstwa osiągają efekt optymalizacji i synergii, łącząc swoje własne zasoby informatyczne z usługami opartymi na chmurze.

Hybrydowy model IT umożliwia zatem pozostawienie kluczowych danych w firmie, a dla pozostałych wydzierżawienie przestrzeni w chmurze, publicznej lub prywatnej, o dowolnej wielkości i na dowolny okres czasu. Kadry zarządzające biznesem zaczynają w pełni doceniać potencjalną wartość transformacji, jaką chmura może wnieść do przedsiębiorstwa, gdyż nadal mają kontrolę nad najważniejszymi danymi, które pozostają w firmie, a dzięki elastyczności chmury, mogą sporo zaoszczędzić. Zwłaszcza jeśli mówimy o usługach  SaaS czy PaaS, które są tańsze z uwagi na to, że część zasobów jest współdzielona, nie ma jednorazowego kosztu zakupu infrastruktury i jej uruchomienia.

Hybrydowe IT to również efektywność, gdyż pozwala na skupienie cennych zasobów ludzkich na core-biznesie. Model ten najszybciej rozwija się w małych i średnich firmach, które korzystając z chmurowych zasobów IT, nie obciążają kapitału, nie mają kosztów operacyjnych oraz oszczędzają na utrzymaniu i zarządzaniu wewnętrzną infrastrukturą. Łatwo sobie policzyć ile kosztują serwery, licencje, macierze storage, backup, sprzęt sieciowy, UPS’y, agregaty, przygotowanie specjalnych pomieszczeń oraz systemy przeciwpożarowe i sprzęt gaśniczy. 

Do tego dochodzą koszty utrzymania tych wszystkich urządzeń, personelu je obsługującego, koszty szkoleń, gwarancji, ubezpieczeń, ochrony, aktualizacji oprogramowania czy w późniejszym czasie remontów i wymiany sprzętu. Należy też brać pod uwagę ryzyko awarii i związany z tym stres oraz koszty. Także śmiało można powiedzieć, że hybryda nie tylko pozwala firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również zapewnia święty spokój. I dotyczy to nie tylko usług związanych z chmurą, ale ogólnie wszystkich usług informatycznych.

Rolą nowoczesnego IT jest dostarczanie dopasowanych usług dla biznesu, które aktualnie wiele firm oferuje w korzystnym abonamencie. Także często zamiast tworzyć i utrzymywać własny dział IT, zdecydowanie korzystniej jest wynająć firmę informatyczną i w cenie abonamentu mieć zawsze do dyspozycji zespół fachowców z różnych dziedzin. Zaufany partner świadczący usługi informatyczne, który ma bogate doświadczenie, na bieżąco aktualizuje specjalistyczną wiedzę, doradzi i pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta, to w dzisiejszych czasach podstawa biznesu.

Aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach

Skontaktuj się z nami !

Back to top