itmore 2016-04-22

Praca w chmurze – podsumowanie nowego trendu

Praca w chmurze zaczyna być codziennością w wielu biurach. Dokumenty są tworzone przez wiele osób w tym samym czasie, arkusze również wyliczają dane dla kilku osób jednocześnie. Chmurą nazywamy usługę, dostarczaną przez zewnętrznego usługodawcę, która jest dla nas swoistą bazą danych.

Praca w chmurze niesie ze sobą wiele zalet

 

Jak widać nie tylko zyskujemy, ale i ułatwiamy sobie pracę. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, a często nawet darmowe (na przykład Dysk Google / Dokumenty Google). Niestety rozwiązanie to nie jest bez wad.

Główne wady pracy w chmurze:

 

To tylko kilka z wad pracy w chmurze. Niektóre niosą ze sobą wielkie ryzyko utraty danych lub dostępu do nich przez osoby niepowołane. Na pewno na niekorzyść wpływa także fakt, że dostęp do usługi zależy nie tylko od dostawcy chmury, ale także od dostawcy łącza internetowego. Wystarczy mała awaria i utracimy dostęp do wszystkich firmowych dokumentów.

Warto zauważyć, że chmura to niekoniecznie rozwiązanie w stu procentach sieciowe. Można stworzyć także chmurę lokalną, która będzie doskonale zabezpieczona przed dostępem do dokumentów osób niepowołanych z zewnątrz, a także będzie ona dostępna 24 godziny na dobę, nawet w razie awarii u dostawcy łącza internetowego. Wiąże się to oczywiście z dużymi kosztami – serwer, oprogramowanie, zużycie energii.

Ostateczny rozrachunek należy w tym wypadku wykonać osobiście. Tak ważną decyzję – czy pracować z użyciem chmury – może podjąć jedynie właściciel przedsiębiorstwa. Jedno jest pewne – musi to być decyzja dobrze przemyślana.

Praca w c chmurze z ITMORE

Back to top