itmore 2020-03-16

Praca zdalna | Home office

Zdalna praca z domu

Dzisiejsza technologia umożliwia nam pracę z każdego miejsca na świecie, również z domu. Oprócz tego, że mamy dostęp do swojej poczty, czy plików w chmurze, możemy mieć też dostęp do firmowej infrastruktury. Z domu możemy połączyć się ze swoim komputerem bądź serwerem w pracy.

Co trzeba zrobić, aby pracować z domu?

Jeżeli nasza praca polega na pracy przy komputerze i nie musimy jeździć do firmy, to możemy przejść na Home Office i pracować zdalnie. Ale jeśli potrzebujemy w tym celu korzystać z firmowych zasobów znajdujących się na firmowym komputerze lub serwerze, potrzebujemy się z nimi połączyć. Można to zrobić na różne sposoby. Dwa najpopularniejsze to połączenie przez usługę zdalny pulpit lub przez specjalną aplikację, np. TeamViewer.

 

Jak rozpocząć pracę przez zdalny pulpit?

Aby połączyć się przez zdalny pulpit, trzeba odpowiednio skonfigurować router w firmie, aby umożliwiał nam wejście do sieci. Jeśli chcemy połączyć się z komputerem, musi on być włączony oraz posiadać system Windows w wersji Professional. Musimy też zezwolić na zdalne połączenie, włączając w systemie tę funkcję w panelu sterowania. Aby połączyć się z komputerem lub serwerem w naszej pracy, na komputerze domowym wybieramy funkcję Podłączenie pulpitu zdalnego, podajemy adres IP z jakim chcemy się połączyć, wpisujemy login oraz hasło i gotowe, możemy bez ograniczeń korzystać z naszych firmowych zasobów, znajdujących się na tych urządzeniach. Aby to połączenie przez zdalny pulpit było bardziej bezpieczne, dobrze jest się łączyć z firmową siecią za pomocą protokołu VPN. Jest to specjalna usługa, dzięki której łączymy się poprzez specjalny tunel, który dodatkowo zabezpiecza nasze połączenie.


Dlaczego warto używać TeamViewer? 

TeamViewer to aplikacja, która jest alternatywą dla zdalnego pulpitu i VPN, bo m.in. umożliwia dostęp zdalny i kontrolowanie pulpitu komputerów oraz serwerów z dowolnego miejsca, w którym znajdujemy się w zasięgu sieci 3G lub szybszej. Taki dostęp jest łatwy w skonfigurowaniu i całkowicie bezpieczny. Mając TeamViewer, dowolne urządzenie w dowolnym miejscu może się stać naszym nowym miejscem pracy. Do użytku domowego aplikacja jest bezpłatna, do użytku komercyjnego trzeba zakupić licencje. Warto zainwestować w licencje TeamViewer, chociażby z uwagi na bezpieczeństwo użytkownika oraz samego połączenia. Oprogramowanie posiada certyfikat ISO 27001 oraz jest całkowicie zgodne z HIPAA oraz SOC2:

  • Szyfrowanie 256-bit AES

  • Dwuetapowe uwierzytelnianie

  • Certyfikat i zgodność z SOC2

  • Certyfikat ISO 27001 w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji

  • Zgodność z HIPAA

  • Ochrona przed atakami typu „brute force”

  • Biała lista użytkowników & IP

  • Listy urządzeń zaufanych

  • Wymuszone resetowanie hasła

Aplikacja posiada też wiele praktycznych i przydatnych w pracy funkcjonalności, jak prezentacje online, udostępnianie własnego ekranu oraz plików, czy zdalne drukowanie. Team Viewer umożliwia również organizację spotkań online za pomocą aplikacji Blizz.

Back to top