itmore 2016-08-18

Zepto – nowe zagrożenie w sieci

Wiosną ubiegłego roku komputery podpięte do sieci stanęły przed poważnym zagrożeniem, jakie niósł za sobą wirus Locky. Złośliwe oprogramowanie rozprzestrzeniało się poprzez pocztę e-mail jako ransomware doczepiony do pliku .doc. Wystarczyło podejrzeć dokument aby stać się ofiarą złośliwego programu. Dziś, kiedy prawie wszyscy zapomnieli o Locky pojawiło się nowe zagrożenie – ransomware Zepto.

Działa on dokładnie tak, jak jego starszy brat – po zainfekowaniu stacji roboczej lub serwera wyszukuje wszystkie cenne pliki – graficzne, audio-wizualne, dokumenty, archiwa i szyfruje je kasując oryginał i zastępując go zaszyfrowanym plikiem.

 

Niestety proces ten jest nieodwracalny dla osób, które nie posiadają wzoru klucza jakim zainfekowane pliki zostały zaszyfrowane. Co prawda twórcy wirusa obiecują przekazanie klucza pozwalającego na odkodowanie plików, jednak najprawdopodobniej jest to tylko przynęta skłaniająca do zapłacenia żądanej kwoty. Wpłacenie wymaganej kwoty sprawi jedynie, że twórcy tego typu oprogramowania poczują się zmotywowani do dalszego działania i zarażania kolejnych komputerów w sieci, natomiast nie ma żadnej gwarancji, że zainfekowane dane zostaną odzyskane.

 

O ile nie jest jeszcze znana metoda pozwalająca na cofnięcie zmian wywołanych w systemie przez wirusa Zepto, o tyle możliwe jest zabezpieczenie się przed zarażeniem. Zachęcamy więc do kontaktu mailowego lub telefonicznego – konsultacja indywidualna pozwoli nam na doradzenie najlepszej metody ochrony przed wirusem Zepto.

Dowiedz się więcej o zabezpieczeniach

Back to top