itmore 2016-08-25

Komfortowo i efektywnie – Organizacja miejsca pracy

Pracując w biurach klientów niejednokrotnie zaobserwowaliśmy, że wiedza na temat prawidłowego przygotowania miejsca pracy jest daleka od ideału. Biurka stoją w nieodpowiednich miejscach, stanowiska nie są odpowiednio oświetlone, a spod stosów dokumentów ledwo wystaje narożnik klawiatury. Wszystko to skłoniło nas do przygotowania uniwersalnego kompendium wiedzy na temat prawidłowego przygotowania miejsca pracy od wyboru położenia biurka po organizację dokumentów.

Pomieszczenie

Najlepsze miejsca do pracy to te, które posiadają najwięcej jak naturalnego oświetlenia – duże okna, przeszklony taras czy biura w nowoczesnych, przeszklonych budynkach. Niestety nie zawsze można pozwolić sobie na wybór biura. W takim przypadku należy zastosować się do poniższych wskazówek:

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy wpływa na komfort a także pozwala na pracę bez przemęczania oczu. Niewskazana jest praca w ciemnym stanowisku (brak odpowiedniego oświetlenia) lub przy świetle mrugającym (uszkodzona świetlówka).

Wybierając oświetlenie należy zadbać o to, aby światło było odpowiedniej barwy. Do wyboru mamy trzy podstawowe barwy: ciepłą, zimną oraz neutralną. Zastosowanie oświetlenia o barwie ciepłej powoduje przekłamanie kolorów co jest bardzo niekorzystne dla pracy w której istotne jest prawidłowe odwzorowanie kolorów (np. obróbka grafiki, video itp). Barwa ta polecana jest do przestrzeni domowych, ponieważ pomaga naszemu organizmowi zrelaksować się i odpocząć.

Wykorzystanie światła o barwie zimnej daje najlepsze odwzorowanie kolorów, ale poprzez wrażenie zbytniej sterylności negatywnie wpływa na atmosferę pracy. Dodatkowo przy wielogodzinnej pracy istotnie zwiększa zmęczenie wzroku, co ma negatywny wpływ na efektywność oraz jakość wykonywanych czynności.
Najlepszym rozwiązaniem do pracy biurowej jest korzystanie z barwy neutralnej, która wspomaga wielogodzinne skupienie oraz nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Ważne jest także, aby światło było miękkie – rozchodziło się jednolicie po całym pomieszczeniu zamiast skupiać na jednym punkcie. Dobrym przykładem jest oświetlenie pomieszczenia panelami LED.

Biurko / Fotel

Praca przy komputerze nie powinna odbywać się przy przypadkowym stole czy biurku. Pozycja siedząca mocno obciąża mięśnie pleców, więc ważne jest, aby biurko i fotel były odpowiednio przystosowane do pracy z komputerem.

Dobrze dopasowane biurko powinno być wyprofilowane w ten sposób, aby można było wsunąć się jak najgłębiej opierając nadgarstki czy nawet łokcie na blacie. Jeśli jest taka możliwość warto zaopatrzyć się w biurko z wysuwaną półką na klawiaturę – poprawia to komfort pracy i pozwala obniżyć ręce odciążając tym samym kręgosłup. Ważne jest także, aby zadbać o odpowiednie miejsce na monitor – jego położenie również należy dopasować do pozycji w jakiej pracujemy (w razie potrzeby można zastosować specjalną podstawkę pod monitor).

Wygodne biurko powinno mieć 120 do 160 cm szerokości oraz 70 do 80 cm długości. Wysokość, na jakiej usytuowany jest blat biurka powinien pozwolić na swobodne ułożenie rąk w czasie pracy. Coraz modniejsze stają się biurka z regulowaną wysokością blatu, które dają możliwość pracy stojącej.

 

Aby zapewnić sobie jak najlepszą możliwość wygodnego skonfigurowania miejsca pracy warto zadbać także o odpowiedni fotel. Ważne jest, aby posiadało miękkie, regulowane oparcie, miękkie siedzisko z możliwością regulacji wysokości i kąta pochylenia, co pozwoli na idealne dostosowanie fotela do wzrostu. Dobrze jest, gdy fotel jest wyposażony w mechanizm obrotowy pozwalający na zmianę pozycji bez konieczności wykonania skrętów ciałem. Opcjonalnie fotel może być wyposażony w miękkie podłokietniki z regulacją położenia aby umożliwić wsuwanie fotela pod biurko.

Wygodne krzesło powinno mieć regulację wysokości siedziska w zakresie od 40 do 55 cm. Wysokość, na jakiej usytuowane jest siedzisko powinno pozwalać na wygodne postawienie nóg na podłodze tak, aby pod kolanem powstał kąt prosty.

W kolejnej części przedstawimy sposób na organizację dokumentów oraz prawidłowe ułożenie sprzętu komputerowego na biurku.

Back to top